DLRG Cup Pool 2017 results

Location Warendorf, Germany
Date May 26, 2017
Participants 100
Results 479
Original file
Published on Aug. 11, 2019, 4:34 p.m.

100m manikin carry with fins

Men

# Athlete YoB Time Points
1
Jan MALKOWSKI 1993 0:45.71 964.34
2
Kevin LEHR 1991 0:46.50 945.98
3
Danny WIECK 1991 0:46.52 945.52
4 Christian ERTEL 1990 0:46.52 945.52
5 Fabian THORWESTEN 1995 0:46.57 944.37
6 Maximilian ULRICH 1997 0:48.26 906.17
7 Jannik BÖWING 1998 0:49.57 877.5
8 Max TESCH 1996 DNS -
More results

Women

# Athlete YoB Time Points
1
Sophia BAUER 1995 0:54.43 925.72
2
Annalena GEYER 1997 0:55.54 904.09
3
Vivian ZANDER 1998 0:55.68 901.39
4 Kerstin LANGE 1990 0:56.87 878.75
5 Lisa-Marie Kaiser 1993 0:56.97 876.87
6 Alena KRÖHLER 1990 0:58.36 851.13
7 Jasmin DZIURON 1993 0:59.16 836.64
8 Målin Thorwesten 1999 0:59.38 832.69
More results

50m manikin carry

Men

# Athlete YoB Time Points
1
Joshua PERLING 1996 0:29.14 929.03
2
Christian ERTEL 1990 0:29.97 898.93
3
Domink Kopyto 1993 0:30.77 870.75
4 Max TESCH 1996 0:31.66 840.33
5 Justus STEINBERG 1997 0:31.68 839.66
6 Jannik BÖWING 1998 0:31.69 839.33
7 Michael BATZEL 1998 0:32.40 815.8
8 Danny WIECK 1991 DNS -
More results

Women

# Athlete YoB Time Points
1
Kerstin LANGE 1990 0:35.21 923.8
2
Annalena GEYER 1997 0:35.34 919.85
3
Jessica LUSTER 1990 0:37.06 868.97
4 Jule STROTKÖTTER 1999 0:37.61 853.25
5 Kirsten LÜHR 1991 0:37.63 852.68
6 Jessica GROTE 1996 0:37.83 847.03
7 Monika HIRTE 1986 0:38.61 825.33
8 Marina MACARTNEY 1990 0:39.13 811.15
More results

200m obstacle swim

Men

# Athlete YoB Time Points
1
Johannes SCHMITZ 1995 2:00.85 931.26
2
Domink Kopyto 1993 2:03.81 905.32
3
Max TESCH 1996 2:04.49 899.46
4 Pitt KÖNIG 1997 2:06.14 885.36
5 Michael BATZEL 1998 2:08.16 868.37
6 Maximilian MÜLLER 1998 2:10.80 846.62
7 Alexander FREY 1987 2:13.89 821.8
8 Jonas Fischer 1995 DNS -
More results

Women

# Athlete YoB Time Points
1
Jessica LUSTER 1990 2:14.18 897.08
2
Julia HENNIG 1998 2:16.64 877.63
3
Jessica GROTE 1996 2:21.56 839.89
4 Michelle HEIN 1997 2:22.29 834.42
5 Alina RIEHM 1994 2:27.26 798.06
6 Milena KLEINE 2000 2:27.55 795.99
7 Vicky RAU 1998 2:32.00 764.83
8 Alexandra STENZEL 1993 2:34.26 749.49
More results

100m manikin tow with fins

Men

# Athlete YoB Time Points
1
Kevin LEHR 1991 0:49.65 986.36
2
David LAUFKÖTTER 1997 0:50.98 958.08
3
Fabian THORWESTEN 1995 0:52.83 919.89
4 Jan MALKOWSKI 1993 0:53.77 900.99
5 Tim SCHMACHTENBERG 1991 0:55.16 873.68
6 Jannik BÖWING 1998 0:56.09 855.82
7 Christian ERTEL 1990 DNS -
8 Danny WIECK 1991 DNS -
More results

Women

# Athlete YoB Time Points
1
Alena KRÖHLER 1990 1:02.91 895.33
2
Sophia BAUER 1995 1:03.01 893.63
3
Jasmin DZIURON 1993 1:03.29 888.88
4 Julia HENNIG 1998 1:03.54 884.66
5 Marina MACARTNEY 1990 1:04.86 862.68
6 Lisa-Marie Kaiser 1993 1:04.88 862.35
7 Theresa FRANZ 1991 1:06.30 839.28
8 Kirsten LÜHR 1991 1:06.86 830.33
More results

100m rescue medley

Men

# Athlete YoB Time Points
1
Danny WIECK 1991 1:00.43 971.14
2
Joshua PERLING 1996 1:00.44 970.97
3
Johannes SCHMITZ 1995 1:02.82 929.6
4 Max TESCH 1996 1:06.06 875.74
5 Justus STEINBERG 1997 1:07.58 851.45
6 Maximilian MÜLLER 1998 1:07.86 847.04
7 Michael BATZEL 1998 1:08.97 829.78
8 Domink Kopyto 1993 DNS -
More results

Women

# Athlete YoB Time Points
1
Annalena GEYER 1997 1:14.57 914.73
2
Kerstin LANGE 1990 1:15.55 900.74
3
Jessica GROTE 1996 1:16.93 881.37
4 Jessica LUSTER 1990 1:17.45 874.16
5 Kirsten LÜHR 1991 1:17.83 868.93
6 Jule STROTKÖTTER 1999 1:18.75 856.39
7 Monika HIRTE 1986 1:21.49 820.01
8 Laura Ernicke 1990 1:24.19 785.6
More results

200m superlifesaver

Men

# Athlete YoB Time Points
1
Joshua PERLING 1996 2:08.63 963.66
2
Johannes SCHMITZ 1995 2:14.96 912.19
3
Maximilian MÜLLER 1998 2:22.99 850.38
4 Jan LORDIECK 1997 2:25.66 830.69
5 Lars-Erik WENGER 1997 2:25.67 830.62
6 Fabian THORWESTEN 1995 2:27.66 816.23
7 Max TESCH 1996 2:30.28 797.64
8 Carl-Anton DALLJO 1998 2:30.69 794.77
More results

Women

# Athlete YoB Time Points
1
Kirsten LÜHR 1991 2:29.91 939.97
2
Jessica LUSTER 1990 2:30.06 938.9
3
Alena KRÖHLER 1990 2:31.01 932.14
4 Julia HENNIG 1998 2:33.91 911.75
5 Jessica GROTE 1996 2:34.01 911.06
6 Monika HIRTE 1986 2:36.30 895.25
7 Jule STROTKÖTTER 1999 2:38.80 878.26
8 Jasmin DZIURON 1993 DNS -
More results

50m obstacle swim

Men

# Athlete YoB Time Points
1 Danny WIECK 1991 0:24.26 -
2 Christian ERTEL 1990 0:25.24 -
3 Johannes SCHMITZ 1995 0:25.74 -
4 Joshua PERLING 1996 0:25.97 -
5 Domink Kopyto 1993 0:25.99 -
6 David LAUFKÖTTER 1997 0:26.24 -
7 Max TESCH 1996 0:26.63 -
8 Michael BATZEL 1998 0:26.65 -
More results

Women

# Athlete YoB Time Points
1 Kerstin LANGE 1990 0:28.41 -
2 Jessica LUSTER 1990 0:28.85 -
3 Annalena GEYER 1997 0:29.48 -
4 Jule STROTKÖTTER 1999 0:29.91 -
5 Kirsten LÜHR 1991 0:29.91 -
6 Alena KRÖHLER 1990 0:30.13 -
7 Målin Thorwesten 1999 0:30.26 -
8 Julia HENNIG 1998 0:30.27 -
More results

25m manikin carry

Men

# Athlete YoB Time Points
1 Danny WIECK 1991 0:14.97 -
2 Joshua PERLING 1996 0:15.35 -
3 Christian ERTEL 1990 0:16.04 -
4 Jannik BÖWING 1998 0:16.65 -
5 Fabian THORWESTEN 1995 0:16.65 -
6 David LAUFKÖTTER 1997 0:16.90 -
7 Domink Kopyto 1993 0:17.00 -
8 Johannes SCHMITZ 1995 0:17.32 -
More results

Women

# Athlete YoB Time Points
1 Kerstin LANGE 1990 0:18.74 -
2 Annalena GEYER 1997 0:19.93 -
3 Jessica LUSTER 1990 0:20.54 -
4 Jule STROTKÖTTER 1999 0:20.92 -
5 Sophia BAUER 1995 0:21.08 -
6 Laura Ernicke 1990 0:21.08 -
7 Lisa-Marie Kaiser 1993 0:21.12 -
8 Marina MACARTNEY 1990 0:21.19 -
More results