RLSS Speed Championships 2020 results

Location Sheffield, England
Date March 14, 2020
Participants 367
Results 1386
Original file
Published on March 21, 2020, 10:48 a.m.

100m manikin carry with fins

Men

# Athlete YoB Time Points
1 Ben TAYLOR-WALSH 1998 0:49.93 865.65
2 Samuel Lawman 1995 0:50.04 863.3
3 Daniel WATERFALL None 0:52.36 815.09
4 Richard JAGGER 1989 0:52.43 813.68
5 Ben BROWNING None 0:52.65 809.25
6 Adam REED None 0:53.83 785.89
7 Martin SCHOFIELD 1999 0:55.32 757.35
8 Mike DUCKER None 0:55.50 753.97
More results

Women

# Athlete YoB Time Points
1 Amy WESTON 2001 1:02.59 746.93
2 Lauren GORDON 2001 1:03.52 731.71
3 Amy YOUNG None 1:03.56 731.07
4 Emma REILLY 2000 1:03.75 728.0
5 Heather WATSON None 1:03.89 725.75
6 Jess BUNN None 1:04.01 723.83
7 Emily HURST None 1:04.74 712.26
8 Eloise Dickerson Weedy None 1:05.40 701.97
More results

50m manikin carry

Men

# Athlete YoB Time Points
1 James Blaby 1997 0:30.93 865.21
2 Samuel Lawman 1995 0:31.22 855.25
3 Andrew MORLEY 1996 0:31.43 848.1
4 James VICK None 0:32.98 797.06
5 Richard JAGGER 1989 0:33.53 779.67
6 Ben CUSSELLE None 0:33.75 772.82
7 Ryan WHEELER 1995 0:33.89 768.5
8 Elliot KEY 2000 0:34.03 764.2
More results

Women

# Athlete YoB Time Points
1 AMAIA LOPEZ None 0:36.91 873.31
2 Heather WATSON None 0:38.66 823.95
3 Rebecca MATTHEWS 1993 0:39.06 813.05
4 Rebecca MATTHEWS 1993 0:39.06 813.05
5 Charlotte CUSSELLE None 0:40.41 777.26
6 Freya Rocks None 0:41.61 746.78
7 Jess BUNN None 0:41.79 742.32
8 Jess BUNN None 0:41.79 742.32
More results

200m obstacle swim

Men

# Athlete YoB Time Points
1 James Blaby 1997 2:03.36 907.62
2 Richard JAGGER 1989 2:08.51 863.86
3 George WILDE None 2:10.35 848.69
4 Adam REED None 2:11.79 836.99
5 Sam MURRAY 2000 2:12.38 832.24
6 Thomas LEGGETT None 2:14.93 812.01
7 Andrew MORLEY 1996 2:17.48 792.25
8 Flynn Ryan None 2:17.73 790.34
More results

Women

# Athlete YoB Time Points
1 Rebecca MATTHEWS 1993 2:19.11 858.49
2 Amy YOUNG None 2:22.09 835.91
3 Stephanie CUMMINS None 2:22.34 834.04
4 Jess BUNN None 2:28.51 789.16
5 Keira NARRAWAY None 2:28.96 785.98
6 Skye PIRIE None 2:29.41 782.81
7 Jade HAND 2000 2:31.00 771.73
8 Emily JONES 1994 2:31.10 771.03
More results

100m manikin tow with fins

Men

# Athlete YoB Time Points
1 Samuel Lawman 1995 0:56.36 850.7
2 James Blaby 1997 0:56.78 842.79
3 David BUTLER 1982 0:57.70 825.71
4 Richard JAGGER 1989 0:57.88 822.4
5 Ryan WHEELER 1995 0:58.52 810.76
6 Daniel WATERFALL None 0:59.65 790.58
7 Ben BROWNING None 0:59.66 790.4
8 Martin SCHOFIELD 1999 1:00.39 777.64
More results

Women

# Athlete YoB Time Points
1 Emma REILLY 2000 1:06.02 812.62
2 Emily GOODWIN 1996 1:06.83 799.74
3 Amy WESTON 2001 1:07.41 790.64
4 Jess BUNN None 1:08.46 774.42
5 Jessica LITTLE SECCOMB None 1:08.82 768.94
6 Emily JONES 1994 1:08.90 767.72
7 Rhiannah MCCOURT 2001 1:08.98 766.51
8 Cadie CHANDLER 1999 1:09.46 759.28
More results

100m rescue medley

Men

# Athlete YoB Time Points
1 James Blaby 1997 1:02.82 930.15
2 Samuel Lawman 1995 1:04.64 899.54
3 Andrew MORLEY 1996 1:05.69 882.29
4 Richard JAGGER 1989 1:08.40 839.15
5 James VICK None 1:09.18 827.1
6 Ben CUSSELLE None 1:10.02 814.3
7 George WILDE None 1:11.36 794.29
8 Nathan STRAUSS None 1:12.59 776.34
More results

Women

# Athlete YoB Time Points
1 AMAIA LOPEZ None 1:18.32 862.23
2 Stephanie CUMMINS None 1:23.33 796.41
3 Amy WESTON 2001 1:24.10 786.73
4 Heather WATSON None 1:25.14 773.84
5 Lucy TERRINGTON None 1:25.48 769.67
6 Katie REILLY None 1:26.69 755.03
7 Jade HAND 2000 1:26.97 751.68
8 Mimi Fisher None 1:27.25 748.35
More results

200m superlifesaver

Men

# Athlete YoB Time Points
1 James Blaby 1997 2:13.76 921.76
2 Samuel Lawman 1995 2:17.67 890.89
3 Richard JAGGER 1989 2:24.42 839.78
4 Ryan WHEELER 1995 2:26.33 825.82
5 Daniel WATERFALL None 2:28.79 808.16
6 Flynn Ryan None 2:33.05 778.44
7 Alex Jackson 2001 2:37.08 751.34
8 McKinley LOXTON READ None 2:38.75 740.4
More results

Women

# Athlete YoB Time Points
1 Rebecca MATTHEWS 1993 2:33.64 900.86
2 Stephanie CUMMINS None 2:42.04 843.98
3 Amy WESTON 2001 2:48.30 803.77
4 Lauren GORDON 2001 2:50.47 790.27
5 Jess BUNN None 2:50.52 789.96
6 Sarah FALCONER None 2:53.05 774.51
7 Samantha CARPENTER 1996 2:54.36 766.63
8 Emma REILLY 2000 2:54.39 766.45
More results

100m obstacle swim

Men

# Athlete YoB Time Points
1 Thomas LEGGETT None 1:00.41 919.06
2 Daniel WATERFALL None 1:01.40 901.64
3 Flynn Ryan None 1:01.56 898.86
4 Ben BROWNING None 1:02.80 877.51
5 Jack FIELD 2002 1:03.20 870.72
6 Luke WATERFALL None 1:04.88 842.74
7 David LEGGETT None 1:05.05 839.95
8 Jack Sadberry None 1:06.06 823.58
More results

Women

# Athlete YoB Time Points
1 Keira NARRAWAY None 1:07.96 903.47
2 Tara KARIM None 1:09.41 880.87
3 AMAIA LOPEZ None 1:09.61 877.79
4 Heather WATSON None 1:11.67 846.66
5 Mimi Fisher None 1:11.94 842.65
6 Faith BLAIN None 1:12.95 827.83
7 Gracie DAWES None 1:13.42 821.02
8 Thea BEDNALL None 1:13.69 817.13
More results