New Zealand Championships 2016 results

Location Auckland, New Zealand
Date Oct. 7, 2016
Participants 236
Results 571
Original file
Published on May 25, 2019, 5:02 p.m.

100m manikin carry with fins

Men

# Athlete YoB Time Points
1 Steven KENT 1988 0:46.76 835
2 Andrew TREMBATH 1996 0:48.53 747
3 Oscar Williams 2000 0:50.81 651
4 Lochlainn O'Connor 2000 0:53.69 551
5 Daniel BARRON 1998 0:53.70 551
6 Jack Gavin None 0:54.49 527
7 Matthew Scott 1997 0:55.56 498
8 Max White None 0:55.87 489
More results

Women

# Athlete YoB Time Points
1 Laura QUILTER 1992 0:56.33 671
2 Alaynah BETTANY 2001 1:00.00 555
3 Anthea Warne 2001 1:00.58 539
4 Ella DRINNAN 1999 1:01.50 516
5 Keeley Booth 2000 1:01.50 516
6 Jessica Blakeman None 1:02.10 501
7 Gabrielle Kay None 1:03.07 478
8 Claudia Kelly 2001 1:04.88 439
More results

50m manikin carry

Men

# Athlete YoB Time Points
1 Steven KENT 1988 0:31.00 680
2 Andrew TREMBATH 1996 0:32.10 613
3 Max White None 0:32.95 566
4 Ben Quilter None 0:32.97 565
5 Daniel BARRON 1998 0:33.13 557
6 Seb JOHNSON 1999 0:33.20 554
7 Ben Johnston None 0:33.90 520
8 Steven Ferguson None 0:34.54 492
More results

Women

# Athlete YoB Time Points
1 Laura QUILTER 1992 0:35.21 807
2 Carina DOYLE 1993 0:36.96 698
3 Samantha LEE 1992 0:37.59 663
4 Libby BRADLEY 1999 0:37.92 646
5 Brittany Tucker 1996 0:38.97 595
6 Olivia CORRIN 2000 0:39.68 564
7 Emma Jane Godwin None 0:40.62 526
8 Courtney Quinn None 0:41.04 510
More results

200m obstacle swim

Men

# Athlete YoB Time Points
1 Steven KENT 1988 1:58.42 872
2 Andrew TREMBATH 1996 2:01.36 810
3 Zac REID 2000 2:01.81 801
4 Lochlainn O'Connor 2000 2:06.32 718
5 Matthew Scott 1997 2:07.14 705
6 Bailey Proud 2000 2:08.44 683
7 Jack CURRAN 2000 2:08.54 682
8 Adam SIMPSON 1993 2:08.86 677
More results

Women

# Athlete YoB Time Points
1 Samantha LEE 1992 2:12.97 770
2 Olivia CORRIN 2000 2:14.16 749
3 Carina DOYLE 1993 2:14.34 746
4 Chloe Francis None 2:14.85 738
5 Alexandra Smiroldo None 2:15.89 721
6 Anthea Warne 2001 2:16.93 705
7 Keeley Booth 2000 2:17.01 703
8 Sasha Reid 2002 2:19.55 666
More results

100m manikin tow with fins

Men

# Athlete YoB Time Points
1 Steven KENT 1988 0:53.03 789
2 Adam SIMPSON 1993 0:56.44 655
3 Matthew Scott 1997 0:57.17 630
4 Zac REID 2000 0:57.45 621
5 Oscar Williams 2000 0:57.77 610
6 Mason Pickering 1995 0:59.67 554
7 Matthew Sperring None 1:00.27 538
8 Thomas Onley None 1:01.10 516
More results

Women

# Athlete YoB Time Points
1 Carina DOYLE 1993 1:04.69 628
2 Ella DRINNAN 1999 1:04.80 624
3 Laura QUILTER 1992 1:05.18 614
4 Libby BRADLEY 1999 1:05.30 610
5 Anthea Warne 2001 1:06.76 571
6 Olivia Gold None 1:07.31 557
7 Devon Familton None 1:07.50 552
8 Alaynah BETTANY 2001 1:07.63 549
More results

100m rescue medley

Men

# Athlete YoB Time Points
1 Andrew TREMBATH 1996 1:05.78 716
2 Ben Quilter None 1:07.70 656
3 Max White None 1:09.03 619
4 Lochlainn O'Connor 2000 1:09.47 607
5 Ben Johnston None 1:11.18 565
6 John Clark None 1:11.42 559
7 Jake Allen None 1:11.89 548
8 Atakura Julian None 1:12.38 537
More results

Women

# Athlete YoB Time Points
1 Laura QUILTER 1992 1:14.39 793
2 Samantha LEE 1992 1:15.29 765
3 Carina DOYLE 1993 1:15.59 755
4 Anthea Warne 2001 1:21.50 603
5 Keeley Booth 2000 1:22.07 590
6 Emma Jane Godwin None 1:22.55 580
7 Lucy Makaea 2000 1:23.19 567
8 Ella DRINNAN 1999 1:25.15 528
More results

200m superlifesaver

Men

# Athlete YoB Time Points
1 Andrew TREMBATH 1996 2:18.96 716
2 Adam SIMPSON 1993 2:21.82 673
3 Oscar Williams 2000 2:23.79 646
4 Matthew Scott 1997 2:24.31 639
5 Matthew Sperring None 2:28.64 585
6 Zac REID 2000 2:29.92 570
7 Levi Ata 2000 2:30.79 560
8 John Clark None 2:32.35 543
More results

Women

# Athlete YoB Time Points
1 Carina DOYLE 1993 2:30.06 812
2 Anthea Warne 2001 2:40.29 667
3 Ella DRINNAN 1999 2:42.39 641
4 Keeley Booth 2000 2:43.06 633
5 Lucy Makaea 2000 2:47.96 579
6 Olivia Gold None 2:50.45 554
7 Emma Jane Godwin None 2:53.02 530
8 Devon Familton None 2:53.75 523
More results

50m obstacle swim

Men

# Athlete YoB Time Points
1 Cameron Gilmore None 0:34.19 334
2 Hugo WRATHALL None 0:34.50 325
3 Sam Kilduff None 0:34.91 314
4 Liam Shanahan None 0:35.88 289
5 Angus Blair None 0:36.08 284
6 Jasper Cornish None 0:36.31 279
7 Kailen Brackebush None 0:36.80 268
8 Hunter Robinson None 0:37.33 256
More results

Women

# Athlete YoB Time Points
1 Lucy Bartlett None 0:33.43 565
2 Zoe Crawford None 0:33.94 540
3 Lily Pearce None 0:34.56 511
4 Jade Fairweather None 0:34.81 500
5 Lara 'toot' Marsh None 0:35.39 476
6 Anna Lepua None 0:35.71 463
7 Pippa Nicol None 0:35.85 458
8 Kaela Bettany None 0:36.61 430
More results

50m freestyle with fins

Men

# Athlete YoB Time Points
1 Matthew Phillips None 0:18.65 613
2 Zac REID 2000 0:18.90 589
3 Oscar Williams 2000 0:19.05 575
4 Adam SIMPSON 1993 0:19.18 564
5 Jack Gavin None 0:19.74 517
6 Daniel BARRON 1998 0:19.84 509
7 Lochlainn O'Connor 2000 0:19.93 502
8 Max White None 0:19.98 499
More results

Women

# Athlete YoB Time Points
1 Chloe Francis None 0:20.35 740
2 Cassie Wright None 0:20.85 688
3 Libby BRADLEY 1999 0:21.19 655
4 Gabrielle Kay None 0:21.30 645
5 Laura QUILTER 1992 0:21.33 642
6 Claudia Kelly 2001 0:21.38 638
7 Sasha Reid 2002 0:21.49 628
8 Jessica Blakeman None 0:21.78 603
More results

100m obstacle swim

Men

# Athlete YoB Time Points
1 Scott Rice None 1:02.37 724
2 Daniel Shanahan None 1:04.14 665
3 Tarquin Magner None 1:05.15 635
4 Henry Williams None 1:06.32 602
5 Joshua Hansen None 1:06.67 592
6 Ryan Sanders None 1:07.33 575
7 Corey Williams None 1:07.51 571
8 Taylor CHAMBERLAIN None 1:07.80 563
More results

Women

# Athlete YoB Time Points
1 Sophie Irving None 1:04.98 872
2 Astaria TE Aukura None 1:08.38 749
3 Jelani Freesir-Wetzell None 1:08.84 734
4 Erika Fairweather None 1:08.99 729
5 Chloe Seaman None 1:10.65 679
6 Annabella Jencova None 1:10.84 673
7 Kate Wignell 2003 1:11.24 662
8 Lara Ehler None 1:11.48 655
More results