Great Britain Championships Youth 2016 results

Location Unknown
Date April 17, 2016
Participants 310
Results 1192
Original file
Published on May 30, 2019, 9:56 a.m.

100m manikin carry with fins

Men

# Athlete YoB Time Points
1 Martin SCHOFIELD 1999 0:54.32 532
2 NICK LAWS 1998 0:55.32 504
3 Frazer CRUMP 1997 0:56.75 467
4 Finlay Gunneberg None 0:59.44 406
5 David Miller None 0:59.63 402
6 Matthew DOUGLAS 1999 0:59.71 401
7 Alex Parry None 1:01.24 371
8 Rhys Wyndenbach None 1:01.96 359
More results

Women

# Athlete YoB Time Points
1 Emma HENDERSON 1998 1:00.76 535
2 Jessica HANCOCK 2001 1:03.58 467
3 Beth LITTLE 1999 1:04.16 454
4 Beth CHANDLER 1999 1:06.17 414
5 Molly Peters None 1:06.42 409
6 Jazz HARBOUR 2000 1:07.40 392
7 MAIA GARNER 1998 1:08.04 381
8 Anya PIOTROWICZ 1998 1:08.04 381
More results

50m manikin carry

Men

# Athlete YoB Time Points
1 Martin SCHOFIELD 1999 0:34.17 508
2 NICK LAWS 1998 0:35.58 450
3 James CARPENTER 1998 0:35.68 446
4 Sam WESSON 1997 0:35.73 444
5 Frazer CRUMP 1997 0:35.82 441
6 Robbie Nielson None 0:36.01 434
7 Joseph WOOLLARD 2000 0:36.12 430
8 Matthew DOUGLAS 1999 0:36.30 423
More results

Women

# Athlete YoB Time Points
1 Emma HENDERSON 1998 0:37.26 681
2 Summer Whiteley None 0:39.78 560
3 Anya PIOTROWICZ 1998 0:40.16 544
4 MAIA GARNER 1998 0:40.52 529
5 Grace MORGAN 2000 0:41.21 503
6 Jessica HANCOCK 2001 0:42.04 474
7 Pam PELDERS 2000 0:42.62 455
8 Cadie CHANDLER 1999 0:43.05 441
More results

200m obstacle swim

Men

# Athlete YoB Time Points
1 NICK LAWS 1998 2:05.84 727
2 David Miller None 2:11.35 639
3 Angus JARVIS 1999 2:11.91 631
4 Euan DUNGAVEL 2000 2:12.93 616
5 Joseph WOOLLARD 2000 2:14.20 599
6 Martin SCHOFIELD 1999 2:15.33 584
7 Danny Pirret None 2:15.36 584
8 Steven LEWIS 2000 2:17.60 556
More results

Women

# Athlete YoB Time Points
1 Emma HENDERSON 1998 2:21.42 640
2 Jazz HARBOUR 2000 2:22.12 630
3 Grace MORGAN 2000 2:23.28 615
4 Summer Whiteley None 2:23.34 614
5 MAIA GARNER 1998 2:24.02 606
6 Charlie Woodward None 2:29.02 547
7 Keia Wardman 1999 2:30.13 535
8 Jade HAND 2000 2:30.49 531
More results

100m manikin tow with fins

Men

# Athlete YoB Time Points
1 NICK LAWS 1998 0:59.90 548
2 Martin SCHOFIELD 1999 1:01.05 517
3 Finlay Gunneberg None 1:03.19 466
4 Jack MEGGITT 2000 1:03.26 465
5 Frazer CRUMP 1997 1:03.75 454
6 Orion Page None 1:04.84 432
7 David Miller None 1:05.50 419
8 Matthew DOUGLAS 1999 1:06.36 403
More results

Women

# Athlete YoB Time Points
1 Anya PIOTROWICZ 1998 1:07.12 562
2 Emma HENDERSON 1998 1:07.19 560
3 Beth LITTLE 1999 1:07.35 556
4 Millie Hood None 1:09.63 503
5 MAIA GARNER 1998 1:10.03 495
6 Emma WILKINSON 2000 1:10.36 488
7 Vicky Burlingham None 1:11.08 473
8 Jessica HANCOCK 2001 1:11.25 470
More results

100m rescue medley

Men

# Athlete YoB Time Points
1 Angus JARVIS 1999 1:13.58 511
2 Martin SCHOFIELD 1999 1:13.71 508
3 NICK LAWS 1998 1:15.56 472
4 Frazer CRUMP 1997 1:16.70 451
5 Joseph WOOLLARD 2000 1:17.10 444
6 Cas PELDERS 1999 1:21.21 380
7 Sam WESSON 1997 1:21.36 378
8 Connor Keeler None 1:21.48 376
More results

Women

# Athlete YoB Time Points
1 Emma HENDERSON 1998 1:19.82 642
2 Summer Whiteley None 1:23.93 552
3 Jessica HANCOCK 2001 1:25.07 530
4 Keia Wardman 1999 1:26.06 512
5 Charlie Woodward None 1:28.64 468
6 Molly Peters None 1:28.78 466
7 Jade HAND 2000 1:30.67 438
8 Amy WESTON 2001 1:31.55 425
More results

200m superlifesaver

Men

# Athlete YoB Time Points
1 Angus JARVIS 1999 2:33.19 534
2 Frazer CRUMP 1997 2:39.33 475
3 Euan DUNGAVEL 2000 2:39.96 469
4 Martin SCHOFIELD 1999 2:41.42 456
5 Joseph WOOLLARD 2000 2:43.98 435
6 Steven LEWIS 2000 2:44.62 430
7 Sam WESSON 1997 2:46.78 414
8 Cas PELDERS 1999 2:49.03 397
More results

Women

# Athlete YoB Time Points
1 Emma HENDERSON 1998 2:37.64 701
2 MAIA GARNER 1998 2:46.61 593
3 Anya PIOTROWICZ 1998 2:51.13 548
4 Keia Wardman 1999 2:55.31 509
5 Jazz HARBOUR 2000 2:57.04 495
6 Molly Peters None 2:57.30 492
7 Kyra Ducros None 2:59.53 474
8 Beth LITTLE 1999 2:59.74 473
More results

100m obstacle swim

Men

# Athlete YoB Time Points
1 Bob Whitaker None 1:03.64 681
2 Aeden McNamarn None 1:04.67 649
3 Reef Slack None 1:05.04 638
4 James WELLS 2001 1:05.98 611
5 Miles Miller None 1:06.57 595
6 Louis Garner None 1:07.31 576
7 Sam Nevill None 1:07.38 574
8 Ben NORTON 2001 1:08.81 539
More results

Women

# Athlete YoB Time Points
1 ROSIE BOULTON 2001 1:07.92 764
2 Florence Moore None 1:07.94 763
3 Jessica HANCOCK 2001 1:08.82 734
4 Betsy Peters None 1:09.11 725
5 Millie Rees 2002 1:11.09 666
6 Nisa Bowden-Inoue None 1:11.18 664
7 Emily FIELD 2001 1:11.37 658
8 Melody Roberts None 1:11.44 656
More results