German Allround Championships 2019 results

Location Hagen, Germany
Date Oct. 12, 2019
Participants 309
Results 895
Original file
Published on Oct. 20, 2019, 8:50 p.m.

100m manikin carry with fins

Men

# Athlete YoB Time Points
1 Marco HETFELD 2001 0:46.55 846
2 Max KUBLER 2000 0:47.70 787
3 Robert ORTMANN 1997 0:48.79 735
4 Tristan SIGGEMANN 2001 0:49.47 705
5 Jannis MÜLLER 2004 0:50.08 680
6 Pitt KÖNIG 1997 0:50.29 671
7 Simon LAUFKÖTTER 2001 0:50.83 650
8 Nils Mündelein 2001 0:50.87 648
More results

Women

# Athlete YoB Time Points
1 Nina Holt 2003 0:52.95 808
2 Jule STROTKÖTTER 1999 0:55.07 718
3 Undine Lauerwald 2002 0:55.94 685
4 Sarah HEINRICHSMEIER 1991 0:58.13 611
5 Cilia Gottesbüren 2003 0:58.20 608
6 Jasmin DZIURON 1993 0:58.61 596
7 Henriette Freyer 2003 0:58.78 591
8 Lena VAN OS 2000 1:01.25 522
More results

50m manikin carry

Men

# Athlete YoB Time Points
1 Fabian ENDE 1997 0:29.52 788
2 Paul BUCHMÜLLER 1999 0:32.16 609
3 Fabian THUMM 1999 0:32.28 602
4 Jonas VON WERNE 1999 0:32.41 595
5 Sebastian Walle 2001 0:32.42 595
6 Lars-Erik WENGER 1997 0:32.75 577
7 Marten Pätzold 2001 0:32.97 565
8 Christopher Timm 1995 0:33.03 562
More results

Women

# Athlete YoB Time Points
1 Kerstin LANGE 1990 0:35.28 802
2 Nina Holt 2003 0:35.98 756
3 Kirsten LÜHR 1991 0:37.05 693
4 Valentina TOTI 2001 0:37.68 659
5 Undine Lauerwald 2002 0:37.91 647
6 Henriette Freyer 2003 0:38.14 635
7 Neele Rapp 2004 0:38.40 622
8 Monika HIRTE 1986 0:38.75 605
More results

200m obstacle swim

Men

# Athlete YoB Time Points
1 Fabian ENDE 1997 2:03.35 772
2 Pitt KÖNIG 1997 2:05.28 736
3 Arne Möller 2000 2:05.88 726
4 Marco HETFELD 2001 2:08.04 690
5 Robert ORTMANN 1997 2:10.45 652
6 Paul BUCHMÜLLER 1999 2:12.23 626
7 Andreas Bocksnick 1990 2:13.32 611
8 Arne WULF 2002 2:13.44 609
More results

Women

# Athlete YoB Time Points
1 Valentina TOTI 2001 2:19.25 670
2 Hanna VAN OS 2002 2:23.45 613
3 Lena VAN OS 2000 2:25.00 593
4 Lilli Hampeter 2002 2:25.90 582
5 Cosima Prax 2000 2:26.50 575
6 Alina Kernchen 2002 2:26.54 575
7 Johanna SCHREIBER 2001 2:28.95 547
8 Jessica GRAU 2000 2:31.97 515
More results

100m manikin tow with fins

Men

# Athlete YoB Time Points
1 Fabian THUMM 1999 0:55.29 696
2 Marco HETFELD 2001 0:55.88 675
3 Philipp AUSTERMANN 1996 0:56.11 666
4 Max KUBLER 2000 0:56.73 645
5 Pascal WALBRACH 1999 0:57.14 631
6 Arne Möller 2000 0:57.17 630
7 Nils Mündelein 2001 0:58.11 600
8 Max Stern 2002 0:58.37 592
More results

Women

# Athlete YoB Time Points
1 Jasmin DZIURON 1993 1:02.66 691
2 Kerstin LANGE 1990 1:03.19 673
3 Sarah HEINRICHSMEIER 1991 1:03.98 649
4 Kirsten LÜHR 1991 1:04.34 638
5 Undine Lauerwald 2002 1:04.92 621
6 Loreen QUINKE 2001 1:05.85 595
7 Merle HINRICHS 1997 1:06.32 582
8 Celina SEIDEL 1999 1:06.57 576
More results

100m rescue medley

Men

# Athlete YoB Time Points
1 Fabian ENDE 1997 1:03.54 794
2 Arne Möller 2000 1:07.63 658
3 Jonas VON WERNE 1999 1:08.36 638
4 Lars-Erik WENGER 1997 1:09.29 612
5 Pitt KÖNIG 1997 1:09.38 610
6 Arne WULF 2002 1:09.97 594
7 Nils Mündelein 2001 1:10.43 583
8 Marten Pätzold 2001 1:11.25 563
More results

Women

# Athlete YoB Time Points
1 Kerstin LANGE 1990 1:14.61 786
2 Valentina TOTI 2001 1:17.39 704
3 Kirsten LÜHR 1991 1:17.52 700
4 Hanna VAN OS 2002 1:18.85 666
5 Jule STROTKÖTTER 1999 1:19.13 658
6 Jessica GROTE 1996 1:20.06 636
7 Monika HIRTE 1986 1:21.47 603
8 Lena VAN OS 2000 1:21.76 597
More results

200m superlifesaver

Men

# Athlete YoB Time Points
1 Sebastian Walle 2001 2:19.40 709
2 Marco HETFELD 2001 2:19.42 709
3 Pitt KÖNIG 1997 2:19.75 704
4 Lars-Erik WENGER 1997 2:19.90 701
5 Arne Möller 2000 2:23.76 646
6 Jonas VON WERNE 1999 2:25.05 629
7 Robert ORTMANN 1997 2:25.07 629
8 Paul BUCHMÜLLER 1999 2:25.20 627
More results

Women

# Athlete YoB Time Points
1 Jessica GROTE 1996 2:33.44 760
2 Undine Lauerwald 2002 2:34.34 747
3 Kirsten LÜHR 1991 2:35.83 725
4 Kerstin LANGE 1990 2:37.43 704
5 Monika HIRTE 1986 2:38.85 685
6 Celina SEIDEL 1999 2:39.05 682
7 Valentina TOTI 2001 2:39.26 680
8 Jule STROTKÖTTER 1999 2:41.13 656
More results

50m obstacle swim

Men

# Athlete YoB Time Points
1 Devin Käthe 2007 0:32.33 395
2 Luk Theile 2007 0:33.00 371
3 Till Beyer 2007 0:33.14 367
4 Mattes Engelman 2007 0:33.48 356
5 Alexander Wetzold 2007 0:33.95 341
6 Mattis Haselbach 2007 0:34.00 339
7 Florian Paul Leineweber 2007 0:34.13 336
8 Milan Riemelt 2007 0:34.59 322
More results

Women

# Athlete YoB Time Points
1 Jana Härtel 2007 0:32.30 626
2 Jette Kuhrmann 2007 0:32.75 601
3 Xenia Schröder 2007 0:32.90 592
4 Alina Wagner 2007 0:33.72 550
5 Nele Hein 2007 0:33.74 549
6 Kaya Geßner 2007 0:33.83 545
7 Tarya Tenbusch 2008 0:34.01 536
8 Helena Stein 2007 0:34.03 535
More results

50m freestyle with fins

Men

# Athlete YoB Time Points
1 Devin Käthe 2007 0:23.23 317
2 Richard Däbler 2007 0:23.46 308
3 Till Beyer 2007 0:23.51 306
4 Luk Theile 2007 0:24.59 267
5 Hannes Birke 2008 0:24.69 264
6 Florian Paul Leineweber 2007 0:24.89 258
7 Niklas Birke 2008 0:25.23 247
8 Robin Rollett 2007 0:25.27 246
More results

Women

# Athlete YoB Time Points
1 Xenia Schröder 2007 0:23.70 468
2 Jette Kuhrmann 2007 0:23.79 463
3 Sarah Hühn 2007 0:25.15 392
4 Johanna Gnad 2007 0:25.17 391
5 Kaya Geßner 2007 0:25.18 390
6 Hanna Brenner 2007 0:25.32 384
7 Alina Wagner 2007 0:25.53 374
8 Jana Härtel 2007 0:25.56 373
More results

100m obstacle swim

Men

# Athlete YoB Time Points
1 Richard Prax 2003 0:58.62 872
2 Erik MÜLLER 2003 1:00.62 788
3 Pascal Grunow 2003 1:00.87 779
4 Enver Kaya 2003 1:00.92 777
5 Jannis MÜLLER 2004 1:01.33 761
6 Ole Martin 2004 1:01.65 749
7 Elias NEUBERT 2004 1:02.54 718
8 Mats TREDER 2003 1:03.14 698
More results

Women

# Athlete YoB Time Points
1 Nina Holt 2003 1:03.01 957
2 Henriette Freyer 2003 1:03.81 921
3 Cilia Gottesbüren 2003 1:05.69 844
4 Neele Rapp 2004 1:06.09 829
5 Lilian Velija 2003 1:07.10 792
6 Kim Möller 2003 1:07.23 788
7 Finja Nienaber 2003 1:07.38 782
8 Anne Reischauer 2005 1:08.59 742
More results