Eastern Region Championships 2018 results

Location Unknown
Date Jan. 1, 2018
Participants 184
Results 508
Original file
Published on May 26, 2019, 5:59 p.m.

100m manikin carry with fins

Men

# Athlete YoB Time Points
1 Oscar Williams 2000 0:48.76 891.01
2 Declan Dempster None 0:53.06 801.05
3 Daniel Shanahan None 0:55.81 748.19
4 Daniel Hart 1994 0:55.94 745.78
5 Leon Castle None 0:59.37 685.17
6 Callum Fulton None 0:59.56 681.98
7 Tanner Baxter None 1:00.16 672.01
8 Jack Bullock None 1:00.28 670.04
More results

Women

# Athlete YoB Time Points
1 Tessa Bradley 2000 0:59.98 791.41
2 Molly Shivnan None 1:03.54 731.39
3 Olive Pearce None 1:04.09 722.55
4 Jayde Hanner None 1:04.17 721.28
5 Mia Gardiner None 1:05.66 697.96
6 Rebecca Barron None 1:06.18 690.02
7 Phoebe Edwardes None 1:07.90 664.51
8 Caitlin Harris None 1:09.67 639.44
More results

50m manikin carry

Men

# Athlete YoB Time Points
1 Lochlainn O'Connor 2000 0:31.54 844.38
2 Declan Dempster None 0:32.64 808.0
3 Daniel BARRON 1998 0:33.04 795.14
4 Cameron Hayes None 0:33.14 791.96
5 Mitch Cowdrey None 0:34.48 750.54
6 Daniel Hart 1994 0:34.71 743.65
7 Leon Castle None 0:34.77 741.87
8 Daniel Shanahan None 0:35.22 728.63
More results

Women

# Athlete YoB Time Points
1 Tessa Bradley 2000 0:37.68 851.26
2 Isabella Akroyd None 0:39.50 801.21
3 Olive Pearce None 0:40.95 763.39
4 Jayde Hanner None 0:42.32 729.34
5 Caitlin Pringle None 0:43.08 711.15
6 Charlotte Webb None 0:44.66 674.94
7 Eleanor GILBERT None 0:44.73 673.39
8 Lola FERBER None 0:45.08 665.68
More results

200m obstacle swim

Men

# Athlete YoB Time Points
1 Declan Dempster None 2:14.56 814.92
2 Daniel Shanahan None 2:19.31 778.37
3 Callum Fulton None 2:20.79 767.31
4 Matthew Wagstaff None 2:22.39 755.55
5 Connor Swanberg None 2:23.28 749.08
6 Zachary Reeder None 2:23.99 743.96
7 Patrick Bird None 2:24.65 739.24
8 Conor Dempster None 2:24.73 738.67
More results

Women

# Athlete YoB Time Points
1 Molly Shivnan None 2:18.05 866.66
2 Tessa Bradley 2000 2:23.28 827.05
3 Olive Pearce None 2:24.55 817.69
4 Mia Gardiner None 2:31.00 771.73
5 Isabella Akroyd None 2:31.44 768.69
6 Jenna Stephenson None 2:34.24 749.62
7 Grace Scott None 2:38.25 723.18
8 Eleanor GILBERT None 2:39.04 718.09
More results

100m manikin tow with fins

Men

# Athlete YoB Time Points
1 Oscar Williams 2000 0:54.81 880.49
2 Daniel Hart 1994 0:58.88 804.28
3 Declan Dempster None 0:59.53 792.7
4 Jack Bullock None 0:59.69 789.88
5 Callum Fulton None 1:04.29 712.94
6 Patrick Bird None 1:04.50 709.62
7 Leon Castle None 1:04.50 709.62
8 Daniel Shanahan None 1:04.56 708.68
More results

Women

# Athlete YoB Time Points
1 Tessa Bradley 2000 1:06.52 804.64
2 Molly Shivnan None 1:08.53 773.35
3 Olive Pearce None 1:08.87 768.18
4 Naomi Davoren None 1:09.28 761.99
5 Isabella Akroyd None 1:09.72 755.4
6 Rebecca Barron None 1:09.97 751.68
7 Mia Gardiner None 1:11.64 727.35
8 Jayde Hanner None 1:11.85 724.35
More results

100m rescue medley

Men

# Athlete YoB Time Points
1 Lochlainn O'Connor 2000 1:00.37 972.75
2 Declan Dempster None 1:05.26 889.32
3 Daniel BARRON 1998 1:06.29 872.57
4 Daniel Shanahan None 1:07.11 859.44
5 Cameron Hayes None 1:08.36 839.77
6 Cambell Julian None 1:08.99 830.02
7 Leon Castle None 1:09.47 822.66
8 Conor Dempster None 1:09.50 822.2
More results

Women

# Athlete YoB Time Points
1 Tessa Bradley 2000 1:12.15 950.09
2 Isabella Akroyd None 1:15.68 898.9
3 Olive Pearce None 1:15.84 896.64
4 Jenna Stephenson None 1:20.31 835.49
5 Caitlin Pringle None 1:22.90 801.86
6 Eleanor GILBERT None 1:23.56 793.5
7 Charlotte Webb None 1:24.11 786.6
8 Lola FERBER None 1:24.59 780.63
More results

200m superlifesaver

Men

# Athlete YoB Time Points
1 Lochlainn O'Connor 2000 2:22.52 853.89
2 Matteo ALBERTI 1992 2:30.72 794.56
3 Declan Dempster None 2:31.61 788.37
4 Callum Fulton None 2:39.06 738.39
5 Sam BARCLAY None 3:29.31 488.87
More results

Women

# Athlete YoB Time Points
1 Tessa Bradley 2000 2:39.48 860.96
2 Jenna Stephenson None 3:01.98 722.41
3 Lola FERBER None 3:08.94 684.43
4 Anais Magner None 3:18.42 636.42
More results

50m obstacle swim

Men

# Athlete YoB Time Points
1 Henry SCHOLES None 0:35.63 -
2 Leo KEANEY None 0:36.22 -
3 Braith Swanberg None 0:36.38 -
4 Jack MCSWEENEY None 0:37.66 -
5 Luke MORTON None 0:38.64 -
6 Charlie SHIVNAN None 0:38.72 -
7 Caign BOONEN None 0:39.31 -
8 Flyn BEATTIE None 0:40.63 -
More results

Women

# Athlete YoB Time Points
1 Hannah BAXTER None 0:35.15 -
2 Trelise Chote None 0:36.62 -
3 Niamh Manning None 0:36.95 -
4 Monique Bartlett None 0:37.08 -
5 Jessica Pilbrow None 0:37.77 -
6 Hayley Fowler None 0:38.78 -
7 Charlotte GILBERT None 0:39.65 -
8 Ariel HOEBERS None 0:39.84 -
More results

50m freestyle with fins

Men

# Athlete YoB Time Points
1 Lochlainn O'Connor 2000 0:19.90 -
2 Declan Dempster None 0:20.36 -
3 Daniel Shanahan None 0:20.79 -
4 Matteo ALBERTI 1992 0:21.01 -
5 Mitch Cowdrey None 0:21.39 -
6 Daniel Hart 1994 0:21.87 -
7 Matthew Wagstaff None 0:22.61 -
8 Jack Bullock None 0:22.74 -
More results

Women

# Athlete YoB Time Points
1 Tessa Bradley 2000 0:22.40 -
2 Olive Pearce None 0:22.76 -
3 Caitlin Harris None 0:23.24 -
4 Jayde Hanner None 0:24.48 -
5 Hannah Richardson None 0:24.57 -
6 Isabella Akroyd None 0:24.59 -
7 Caitlin Pringle None 0:24.90 -
8 Lucy Bartlett None 0:25.09 -
More results

100m obstacle swim

Men

# Athlete YoB Time Points
1 Marley Orr None 1:08.63 783.3
2 Liam Shanahan None 1:09.18 774.93
3 Mitchell Bark Riki None 1:09.75 766.35
4 Christiaan Maarhuis None 1:10.56 754.33
5 Jamie Julian None 1:10.81 750.66
6 Dion TWISS None 1:10.97 748.33
7 Jamie FORSYTH None 1:11.25 744.25
8 Tyrone Herring None 1:12.29 729.32
More results

Women

# Athlete YoB Time Points
1 Lucy Bartlett None 1:04.67 956.64
2 Lily Pearce None 1:09.32 882.26
3 Talitha McEwan None 1:11.46 849.79
4 Naomi Davoren None 1:14.67 803.16
5 Poppy Wilson None 1:16.39 779.2
6 Isabella Etherington None 1:19.57 736.79
7 Grace Akroyd None 1:20.09 730.09
8 Danielle Fowler None 1:20.82 720.79
More results