DLRG Cup Pool 2016 results

Location Warendorf, Germany
Date July 8, 2016
Participants 117
Results 573
Original file
Published on Aug. 11, 2019, 4:21 p.m.

100m manikin carry with fins

Men

# Athlete YoB Time Points
1
Kai-Uwe Schirmer 1988 0:46.79 939.32
2
Anil SEZEN 1992 0:47.06 933.16
3
Kevin LEHR 1991 0:47.73 918.01
4 Fabian THORWESTEN 1995 0:47.93 913.52
5 Tim Bang 1997 0:47.97 912.63
6 Maximilian MÜLLER 1998 0:48.82 893.82
7 Jannik BÖWING 1998 0:50.10 866.14
8 Adrian FLÜGEL 1991 0:52.09 824.65
More results

Women

# Athlete YoB Time Points
1
Kerstin LANGE 1990 0:57.57 865.68
2
Målin Thorwesten 1999 0:57.68 863.64
3
Lisa-Marie Kaiser 1993 0:58.05 856.81
4 Alena KRÖHLER 1990 0:58.30 852.23
5 Theresa FRANZ 1991 0:59.17 836.46
6 Sophia BAUER 1995 0:59.21 835.74
7 Jasmin DZIURON 1993 1:00.78 807.99
8 Jule STROTKÖTTER 1999 DNS -
More results

50m manikin carry

Men

# Athlete YoB Time Points
1
Danny WIECK 1991 0:28.65 947.2
2
Joshua PERLING 1996 0:29.27 924.26
3
Christian ERTEL 1990 0:29.41 919.14
4 David LAUFKÖTTER 1997 0:29.92 900.72
5 Kai-Uwe Schirmer 1988 0:30.55 878.42
6 Fabian ENDE 1997 0:30.95 864.52
7 Jérémy BADRE 1990 0:31.16 857.3
8 Christoph ERTEL 1987 0:31.24 854.56
More results

Women

# Athlete YoB Time Points
1
Kerstin LANGE 1990 0:36.56 883.5
2
Anke PALM 1988 0:37.13 866.96
3
Annalena GEYER 1997 0:37.18 865.52
4 Kirsten LÜHR 1991 0:37.38 859.79
5 Jessica GROTE 1996 0:37.69 850.98
6 Monika HIRTE 1986 0:38.01 841.97
7 Jessica LUSTER 1990 0:38.05 840.85
8 Målin Thorwesten 1999 0:40.90 764.67
More results

200m obstacle swim

Men

# Athlete YoB Time Points
1
Johannes SCHMITZ 1995 1:58.58 951.57
2
Fabian ENDE 1997 2:04.77 897.05
3
Maximilian MÜLLER 1998 2:05.48 890.98
4 Daniel ROGGENLAND 1993 2:07.88 870.71
5 Philipp AUSTERMANN 1996 2:10.50 849.06
6 Stephan KEMPKES 1988 2:15.88 806.18
7 Erik SIGGEMANN 1999 2:16.28 803.08
8 Tim SCHMACHTENBERG 1991 DNS -
More results

Women

# Athlete YoB Time Points
1
Jessica LUSTER 1990 2:14.01 898.43
2
Clara THIEDE 1995 2:18.76 861.18
3
Alina RIEHM 1994 2:19.54 855.2
4 Lena VAN OS 2000 2:21.72 838.69
5 Svenja Deichmann 1997 2:26.14 806.12
6 Celina Trapp 1998 2:30.20 777.29
7 Franziska MASMEIER 2001 2:40.18 710.82
8 Jessica GROTE 1996 DNS -
More results

100m manikin tow with fins

Men

# Athlete YoB Time Points
1
Kai-Uwe Schirmer 1988 0:52.11 934.6
2
Kevin LEHR 1991 0:52.88 918.88
3
Tim Bang 1997 0:53.23 911.81
4 David LAUFKÖTTER 1997 0:53.34 909.6
5 Fabian THORWESTEN 1995 0:54.41 888.32
6 Tim SCHMACHTENBERG 1991 0:55.31 870.78
7 Adrian FLÜGEL 1991 1:00.38 777.81
8 Anil SEZEN 1992 DQ -
More results

Women

# Athlete YoB Time Points
1
Jasmin DZIURON 1993 1:02.98 894.14
2
Alena KRÖHLER 1990 1:03.39 887.19
3
Sophia BAUER 1995 1:04.19 873.78
4 Mona PAWELZIK 1990 1:04.48 868.96
5 Theresa FRANZ 1991 1:04.70 865.32
6 Lisa-Marie Kaiser 1993 1:06.70 832.88
7 Lena HÜTTER 1995 1:08.11 810.7
8 Jessica GROTE 1996 1:10.84 769.37
More results

100m rescue medley

Men

# Athlete YoB Time Points
1
Danny WIECK 1991 0:59.90 980.57
2
Joshua PERLING 1996 1:00.64 967.43
3
Christian ERTEL 1990 1:01.39 954.27
4 Fabian ENDE 1997 1:04.07 908.48
5 Johannes SCHMITZ 1995 1:05.03 892.56
6 Jérémy BADRE 1990 1:06.59 867.2
7 Maximilian MÜLLER 1998 1:06.66 866.08
8 Adrian FLÜGEL 1991 DNS -
More results

Women

# Athlete YoB Time Points
1
Kerstin LANGE 1990 1:14.46 916.32
2
Jessica LUSTER 1990 1:16.43 888.35
3
Jessica GROTE 1996 1:16.43 888.35
4 Clara THIEDE 1995 1:18.08 865.51
5 Kirsten LÜHR 1991 1:18.50 859.78
6 Annalena GEYER 1997 1:18.95 853.68
7 Lena VAN OS 2000 1:22.76 803.65
8 Anke PALM 1988 DNS -
More results

200m superlifesaver

Men

# Athlete YoB Time Points
1
David LAUFKÖTTER 1997 2:12.69 930.37
2
Christian ERTEL 1990 2:13.46 924.16
3
Johannes SCHMITZ 1995 2:15.04 911.55
4 Danny WIECK 1991 2:16.22 902.23
5 Fabian THORWESTEN 1995 2:17.35 893.38
6 Joshua PERLING 1996 2:19.15 879.45
7 Maximilian MÜLLER 1998 2:20.84 866.55
8 Tim SCHMACHTENBERG 1991 2:26.23 826.54
More results

Women

# Athlete YoB Time Points
1
Jessica LUSTER 1990 2:27.76 955.45
2
Jessica GROTE 1996 2:32.94 918.53
3
Alena KRÖHLER 1990 2:35.37 901.64
4 Clara THIEDE 1995 2:36.54 893.6
5 Kirsten LÜHR 1991 2:37.61 886.31
6 Monika HIRTE 1986 2:38.39 881.03
7 Jasmin DZIURON 1993 2:41.37 861.11
8 Maria HALLINGER 1996 DNS -
More results

50m obstacle swim

Men

# Athlete YoB Time Points
1
Christian ERTEL 1990 0:24.61 -
2
Johannes SCHMITZ 1995 0:25.40 -
3
Adrian FLÜGEL 1991 0:25.41 -
4 David LAUFKÖTTER 1997 0:25.52 -
5 Joshua PERLING 1996 0:25.58 -
6 Christoph ERTEL 1987 0:25.68 -
7 Danny WIECK 1991 DNS -
8 Kai-Uwe Schirmer 1988 DNS -
More results

Women

# Athlete YoB Time Points
1
Kerstin LANGE 1990 0:27.64 -
2
Jessica LUSTER 1990 0:29.17 -
3
Anke PALM 1988 0:29.17 -
4 Alina RIEHM 1994 0:29.52 -
5 Theresa FRANZ 1991 0:29.73 -
6 Kirsten LÜHR 1991 0:30.09 -
7 Alena KRÖHLER 1990 0:30.23 -
8 Jule STROTKÖTTER 1999 0:30.81 -
More results

50m freestyle with fins

Men

# Athlete YoB Time Points
1
Kevin LEHR 1991 0:17.29 -
2
Tim Bang 1997 0:17.50 -
3
Anil SEZEN 1992 0:17.69 -
4 Kai-Uwe Schirmer 1988 0:17.73 -
5 Paul WILDE 1992 0:18.08 -
6 Jannik BÖWING 1998 0:18.43 -
7 Fabian THORWESTEN 1995 0:18.44 -
8 Carl-Anton DALLJO 1998 0:18.70 -
More results

Women

# Athlete YoB Time Points
1
Kerstin LANGE 1990 0:20.45 -
2
Lisa-Marie Kaiser 1993 0:20.86 -
3
Nadine Stache 1994 0:20.86 -
4 Alina RIEHM 1994 0:21.47 -
5 Theresa FRANZ 1991 0:21.70 -
6 Alena KRÖHLER 1990 0:22.07 -
More results

25m manikin carry

Men

# Athlete YoB Time Points
1
Danny WIECK 1991 0:15.29 -
2
Joshua PERLING 1996 0:15.48 -
3
Christian ERTEL 1990 0:16.15 -
4 Fabian THORWESTEN 1995 0:16.21 -
5 Kai-Uwe Schirmer 1988 0:16.24 -
6 Anil SEZEN 1992 0:16.58 -
7 David LAUFKÖTTER 1997 0:16.63 -
8 Nico PAHMEYER 1990 0:16.81 -
More results

Women

# Athlete YoB Time Points
1
Kerstin LANGE 1990 0:19.64 -
2
Annalena GEYER 1997 0:20.22 -
3
Kirsten LÜHR 1991 0:20.63 -
4 Anke PALM 1988 0:20.87 -
5 Jessica LUSTER 1990 0:20.91 -
6 Theresa FRANZ 1991 0:20.95 -
7 Monika HIRTE 1986 0:21.24 -
8 Alena KRÖHLER 1990 DNS -
More results

50m torpedo tow

Men

# Athlete YoB Time Points
1
Johannes SCHMITZ 1995 0:26.21 -
2
Nico PAHMEYER 1990 0:27.18 -
3
Lars-Erik WENGER 1997 0:27.89 -
4 Jonas FRÖHLEKE 1992 0:28.06 -
5 Joshua PERLING 1996 0:30.10 -
6 Danny WIECK 1991 0:30.44 -
7 Michael BATZEL 1998 DNS -
More results

Women

# Athlete YoB Time Points
1
Kirsten LÜHR 1991 0:30.61 -
2
Monika HIRTE 1986 0:30.74 -
3
Clara Steinberg 1999 0:30.87 -
4 Jessica LUSTER 1990 0:32.04 -
5 Annalena GEYER 1997 0:32.52 -
More results