Australian Championships 2010 results

Location Canberra, Australia
Date Jan. 1, 2010
Participants 120
Results 532
Original file
Published on May 25, 2019, 10 p.m.

100m manikin carry with fins

Men

# Athlete YoB Time Points
1 Mitchell Parkes 1989 0:58.10 435
2 Dave BUTLER None 0:59.42 407
3 Ben Orford None 0:59.69 401
4 Andrew BOWDEN 1984 1:00.15 392
5 George Hopkinson 1986 1:00.52 385
6 Blake McCrindle None 1:00.70 381
7 James Cohen None 1:01.01 376
8 Mitch Hartman None 1:01.01 376
More results

Women

# Athlete YoB Time Points
1 Jess Brown None 1:03.71 464
2 Emma Mc Kenzie None 1:03.94 459
3 Pamela HENDRY 1991 1:03.96 458
4 Sissy Konakoff None 1:05.26 431
5 Jane Cooper None 1:05.75 422
6 Caris Dempster None 1:08.89 367
7 Stephanie Ballantine 1989 1:09.51 357
8 Nicole Ruddiman None 1:09.57 356
More results

50m manikin carry

Men

# Athlete YoB Time Points
1 Andrew BOWDEN 1984 0:31.73 634
2 Ben Mc Cauley None 0:32.24 605
3 Blake McCrindle None 0:33.14 557
4 Mitchell Parkes 1989 0:33.15 556
5 James Cohen None 0:33.85 522
6 Luke Harper 1983 0:33.96 517
7 Timothy SCHOFIELD 1991 0:34.38 499
8 Ben Orford None 0:34.70 485
More results

Women

# Athlete YoB Time Points
1 Jane Cooper None 0:37.35 676
2 Stephanie Ballantine 1989 0:37.39 674
3 Pamela HENDRY 1991 0:37.87 649
4 Sissy Konakoff None 0:38.42 621
5 Jess Brown None 0:38.49 618
6 Emma Mc Kenzie None 0:40.19 543
7 Christina RUIZ 1993 0:40.59 527
8 Talisha Jones 1997 0:41.00 511
More results

200m obstacle swim

Men

# Athlete YoB Time Points
1 James Cohen None 2:05.87 726
2 Andrew BOWDEN 1984 2:07.59 697
3 Simon Huitenga None 2:09.25 671
4 Luke Harper 1983 2:09.78 662
5 Ty Collins None 2:10.99 644
6 Ben Orford None 2:11.31 640
7 Blake McCrindle None 2:11.50 637
8 Timothy SCHOFIELD 1991 2:11.62 635
More results

Women

# Athlete YoB Time Points
1 Jessica Walker None 2:18.58 680
2 Sissy Konakoff None 2:19.65 664
3 Stephanie Ballantine 1989 2:21.37 640
4 Caris Dempster None 2:25.13 592
5 Liana Rayner None 2:25.46 588
6 Annabelle Anderson None 2:27.37 565
7 Natalie Glossat None 2:28.13 557
8 Pamela HENDRY 1991 2:28.29 555
More results

100m manikin tow with fins

Men

# Athlete YoB Time Points
1 Mitchell Parkes 1989 0:51.72 851
2 Dave BUTLER None 0:54.19 740
3 Andrew BOWDEN 1984 0:54.60 723
4 Blake McCrindle None 0:56.03 669
5 Mitch Hartman None 0:56.16 665
6 Ben Mc Cauley None 0:56.34 658
7 Luke Harper 1983 0:57.06 634
8 Ben Orford None 0:57.09 633
More results

Women

# Athlete YoB Time Points
1 Sissy Konakoff None 0:59.75 797
2 Pamela HENDRY 1991 1:01.44 733
3 Jane Cooper None 1:01.81 720
4 Emma Mc Kenzie None 1:02.25 704
5 Stephanie Ballantine 1989 1:03.22 672
6 Lisa FERGUSON 1983 1:05.68 600
7 Nicole Ruddiman None 1:06.81 570
8 Caris Dempster None 1:07.22 559
More results

100m rescue medley

Men

# Athlete YoB Time Points
1 Andrew BOWDEN 1984 1:07.55 661
2 Luke Harper 1983 1:08.48 634
3 James Cohen None 1:10.91 571
4 Timothy SCHOFIELD 1991 1:11.29 562
5 Brian lim None 1:12.55 533
6 Ben Orford None 1:12.81 528
7 Dave BUTLER None 1:13.95 503
8 Lee Ryan None 1:14.16 499
More results

Women

# Athlete YoB Time Points
1 Jane Cooper None 1:17.39 704
2 Stephanie Ballantine 1989 1:17.60 698
3 Jess Brown None 1:17.93 689
4 Pamela HENDRY 1991 1:18.64 671
5 Sissy Konakoff None 1:19.44 651
6 Emma Mc Kenzie None 1:24.10 548
7 Liana Rayner None 1:24.64 538
8 Natalie Glossat None 1:25.36 524
More results

200m superlifesaver

Men

# Athlete YoB Time Points
1 Andrew BOWDEN 1984 2:20.11 698
2 Ben Orford None 2:21.37 680
3 Luke Harper 1983 2:22.21 668
4 James Cohen None 2:23.74 647
5 Blake McCrindle None 2:25.30 626
6 Timothy SCHOFIELD 1991 2:28.31 589
7 Simon Huitenga None 2:29.91 570
8 Dave BUTLER None 2:31.15 556
More results

Women

# Athlete YoB Time Points
1 Sissy Konakoff None 2:31.03 797
2 Jess Brown None 2:34.89 739
3 Stephanie Ballantine 1989 2:37.29 705
4 Emma Mc Kenzie None 2:38.49 689
5 Pamela HENDRY 1991 2:43.55 627
6 Jessica Walker None 2:43.83 624
7 Alicia Kirk None 2:44.56 616
8 Christina RUIZ 1993 2:45.40 607
More results

100m obstacle swim

Men

# Athlete YoB Time Points
1 Steve Boxall 1968 1:06.13 607
2 James Evans None 1:13.37 444
3 Michael Darben None 1:14.16 430
4 Andrew Truong None 1:15.51 408
5 Brendan Watts None 1:16.90 386
6 Daniel Harding 1963 1:16.98 385
7 Peter Cox None 1:20.24 340
8 Jarad Everett-Quitadamo None 1:30.59 236
More results

Women

# Athlete YoB Time Points
1 Jenny WHITELEY 1958 1:10.18 692
2 Talisha Jones 1997 1:15.83 549
3 Mikayla Smith None 1:19.08 484
4 Alicia Phillips None 1:19.61 474
5 Louise Smalley None 1:19.98 468
6 Nicole Quine None 1:20.18 464
7 Cathryn Prout None 1:20.79 454
8 Natasha Barber None 1:22.05 433
More results